top of page

Eesmise ristatisideme ehk ACL rebend VOL1

Seekord räägin natukene pikemalt enda kogemusest ACL (Anterior Cruciate Ligament) rebendiga. Eks seda infot on tegelikult internetis vägagi palju, ainüksi USA-s tehakse ACL operatsiooni ligikaudu 200 000 tükki aastas. Aga ehk pakub kellelegi huvi, või on natukene tolku ka siin välja toodud teabest.

Minu üllatuseks on endale võrdlemisi ebameeldiva kehavigastuse tekkeks tegelikult väga vähe vaja (eks tegelikult seal on alati mingisugune eellugu, aga see on igalühel omamoodi). Mina suutsin enda sideme täielikult rebestada pealtnäha väga lihtsa mäesuusa kukkumisega. Võib-olla siinkohal peaks natukene tutvustama, kus üldse asub see ACL side ning mida see täpsemalt teeb.

Põlve aitab toetada ning stabiliseerida neli suuremat sidet. Kaks põlve külgedel ning kaks põlve sees, sääre- ja reieluu vahel, mis lähevad omavahel risti. Loogiliselt võttes siis ka nende sidemete nimi eesti keeles - (eesmine ja tagumine) ristatiside.

Kui meil ei oleks põlvesidemeid, siis läheks põlv üsnagi kergelt liigesest välja. Igal sidemel on oma roll põlve stabiliseerimisel. Eesmise ristatisideme esmaseks ülesandeks on tagada, et sääreluu (tibia) ei liiguks reieluust (femur) liiga palju ettepoole. Samuti aitab ACL kaasa põlve pööramisel (rotatsioonil) ning tagab, et põlv ei läheks ülevenitusse ehk siis nii-öelda tagurpidi.

Kui on aga mängus piisavalt palju jõudu, siis võib juhtuda, et ACL puruneb. See ei tähenda aga kohe, et on toimunud täielik rebend. Et seda natukene piltlikumalt ette kujutada, siis võiks võtta ühe jupi lõnga ning hakata seda kahelt poolt pooleks tirima. Lõng annab lihtsalt natukene järele ning osad kiud lähevad katki, kui aga piisavalt jõudu kasutada, katkeb lõng sootuks. Sama võib juhtuda ka põlvesidemetega, kui need ebaloomulikku asendisse satuvad.

Ma räägin edasi siiski sellest olukorrast kui side täielikult hävineb. Üllataval kombel, ei pruugi selline asi erilist valu teha. Mina ise tundsin põlve sees tagapool nagu väikest lööki ning plaksu taolist heli. Sümptomiteks on ka jala tursumine, põlve valikulikkus ning ebakindlus (nagu põlv "ujuks" all) kõndimisel. Samuti võib põlv kaotada esialgse liikumisulatuse, seda keha enda kaitsereaktsioonina, et jalga stabiliseerida. Halvemal juhul võib ka rebenenud side kiskuda luu küljest tüki lahti ning tihtilugu koos ACL rebendiga võivad viga saada ka mõned teised sidemed või menisk. Seetõttu soovitan trauma puhul isegi väikese valu esinemisel olukorrale tõsist tähelepanu pöörata.

Aga et asi ikkagi kindel oleks, ei pääse arsti juurde minekust. Suure tõenäosusega tehakse röntgen ning katsutakse põlve, et testida kas mõni side on katki või mitte. Kui katsudes tundub juba midagi valesti, saadetakse teid kinnituseks ka MRT pilti tegema, mis aitab juba täpsemat diagnoosi panna.

Jõudu ja jaksu sealt edasi. Mis aga edasi saab, kui diagnoos käes, on omaette teema ja kirjutan sellest täpsemalt järgmine kord.

bottom of page