top of page

"Mis kehatüüp sinul on? Kuidas treenida vastavalt enda füüsilisele ehitusele.

Erinevad kehatüübid võivad mõjutada treeningute tulemuslikkust ja vajadusi. Kehatüüpide mõistmine aitab kohandada treeninguid individuaalsete eesmärkide ja füüsiliste omadustega. Peamised kehatüübid on ektomorfid, mesomorfid ja endomorfid. Siin on mõned näpunäited, kuidas arvestada erinevate kehatüüpidega treenimisel:


Ektomorfid

 • Ektomorfid on tavaliselt pikad ja peenikesed, neil on kiire ainevahetus ning raskem lihasmassi juurde saada.

 • Treeningutel peaksid ektomorfid keskenduma jõutreeningule, et suurendada lihasmassi ja tugevust.

 • Nad võivad vajada suuremat kalorite tarbimist, et toetada lihasmassi kasvu ja kompenseerida kiiremat ainevahetust. Siin on mõned näited spordialadest, kus ektomorfid võivad oma kehatüübi eeliseid ära kasutada:

 • Kestvusalad: Ektomorfid võivad olla edukad pikamaajooksus, maratonijooksus, ujumises ja rattasõidus tänu nende suuremale kardiovaskulaarsele vastupidavusele ja kergemale kehakaalule.

 • Kergejõustik: Mõned ektomorfid võivad sobida hästi sportidesse nagu kõrgushüpe, kaugushüpe ja teivashüpe tänu nende loomulikule kõrgusele ja paindlikkusele.

 • Võitluskunstid: Ektomorfid võivad olla edukad võitluskunstides, näiteks karates, kuna nende pikad jäsemed võivad anda neile eeliseid löökide ulatuse osas.

 • Jalgpall ja tennis: Ektomorfid, kellel on hea kiirus ja vastupidavus, võivad olla edukad spordialadel, mis nõuavad jooksu ja kiirust, nagu jalgpall ja tennis.


Mesomorfid:

 • Mesomorfid on tavaliselt sportlikud, lihaselised ja neil on loomulikult hea lihasmass ja ainevahetus.

 • Nende jaoks on oluline hoida tasakaalustatud treeningut, mis hõlmab nii jõudu kui ka kardiotreeningut.

 • Neil võib olla võimalik saavutada kiireid tulemusi lihasmassi ja tugevuse suurendamisel. Siin on mõned spordialad, mis võivad sobida mesomorfidele nende kehaehituse ja omaduste tõttu:

 • Jõutõstmine ja kulturism: Mesomorfidel on sageli hea lihasmass ja tugevus, mis muudab nad ideaalseks kandidaadiks jõutõstmise ja kulturismi jaoks. Neil võib olla loomulikult suurem potentsiaal lihasmassi suurendamiseks ja tugevuse arendamiseks.

 • Kehaehitusevõistlused: Mesomorfid võivad olla edukad ka kehaehitusevõistlustel, kuna neil on tavaliselt hästi defineeritud lihased ja proportsionaalne kehaehitus.

 • Kiirussport: Mesomorfid võivad sobida hästi kiirusaladele nagu sprint, lühirajaline ujumine ja võistlustants, kuna neil on sageli hea lihastoonus ja kiire reageerimisvõime.

 • Võitluskunstid: Mesomorfid võivad olla edukad võitluskunstides, nagu poksimine, kickboxing ja MMA (segavõitlus), kuna nende loomulik tugevus ja lihasmass võivad anda neile eeliseid võitluses vastaste vastu.


Endomorfid:

 • Endomorfid on tavaliselt lühemad ja kipuvad kergemini koguma keharasva.

 • Nende jaoks on oluline keskenduda kardiotreeningule ja kalorite põletamisele, et säilitada tervislik kehakaal.

 • Jõutreeningut saab lisada, et suurendada lihasmassi ja parandada ainevahetust. Siin on mõned spordialad, mis võivad sobida endomorfidele nende kehaehituse ja omaduste tõttu:

 • Ujumine: Ujumine on suurepärane spordiala endomorfidele, kuna see on madala mõjuga ja tõhus viis kalorite põletamiseks. Veekeskkonnas treenimine vähendab liigset survet liigestele ja lihastele.

 • Jalgrattasõit: Jalgrattasõit on teine madala mõjuga spordiala, mis võimaldab endomorfidel treenida ilma liigsete koormusteta liigestele. See on suurepärane viis kardiovaskulaarse tervise parandamiseks.

 • Kõndimine ja matkamine: Kõndimine ja matkamine on suurepärased viisid kehalise aktiivsuse suurendamiseks ja kalorite põletamiseks. Need spordialad on kerged ja lihtsad ning sobivad hästi kaalu langetamiseks ja üldise heaolu parandamiseks.

 • Tantsimine: Tantsimine on lõbus ja efektiivne viis treenimiseks. Erinevad tantsustiilid, nagu zumba, hiphop või rahvatants, võivad olla suurepärased valikud endomorfidele, kes soovivad ennast liigutada ja samal ajal lõbutseda.


Kehatüüpide varieerumine:


Puhtaid ektomorfe, mesomorfe või endomorfe on harva ja sageli kaldub inimese kehatüüp olema kombineeritud. Näiteks võib inimene olla ektomorf-mesomorf, mis tähendab, et neil on nii ektomorfidele omaseid pikemaid ja õhemaid jooni kui ka mesomorfidele omast sportlikku kehaehitust ja lihasmassi.


Lisaks võivad kehatüübid aja jooksul muutuda treeningu, toitumise ja elustiili mõjul. Näiteks võib endomorf treenides ja toitumist korrigeerides muutuda kõhnemaks ja arendada rohkem lihasmassi, muutes oma kehaehitust pigem mesomorfseks.


Seega on oluline mõista, et kehatüübid on pigem kontseptuaalne vahend, mida kasutatakse füüsilise ehituse kirjeldamiseks, ning enamik inimesi võib omada kombineeritud kehaehitust, mis on unikaalne ja individuaalne. Treeningu kavandamisel ja toitumise planeerimisel on oluline arvestada igaühe individuaalse kehaehituse ja omadustega.Üldiselt on oluline meeles pidada, et kehatüüp võib olla vaid üks tegur treeningukava kavandamisel. Treeningukava peaks olema kohandatud individuaalsetele eesmärkidele, füüsilisele vormile, vigastuste ajaloole ja muudele isiklikele teguritele. Parim lähenemine on konsulteerida treeneri või spetsialistiga, et välja töötada personaalne ja tõhus treeningukava vastavalt teie kehatüübile ja eesmärkidele.

Comments


bottom of page